بررسی هزینه سنجش تراکم استخوان + عوارض پوکی استخوان

چرا باید آزمایش تراکم استخوان داد؟ پوکی استخوان یک معضل رایج است و متاسفانه علامت بارزی ندارد. پیشرفت این ب

توسط مدیر سایت در 10 تیر 1403

چرا باید آزمایش تراکم استخوان داد؟

پوکی استخوان یک معضل رایج است و متاسفانه علامت بارزی ندارد. پیشرفت این بیماری می تواند تمام بدن را تحت تاثیر قرار دهد و کیفیت زندگی فرد را به شدت پایین آورد. می توان گفت آزمایش تراکم استخوان تنها راه برای تشخیص پوکی استخوان است. این آزمایش همچنین برای نظارت بر روند درمان فرد مبتلا به پوکی استخوان تجویز می شود. با اقدام به موقع و پرداخت مبلغ ناچیز هزینه سنجش تراکم استخوان می توان جلوی تحلیل کامل استخوان ها را گرفت. مخصوصا اگر سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید، نسبت به وضعیت استخوان هایتان حساسیت بیشتری خرج دهید.

استخوان ها بخش مهمی از بدن ما هستند که در استحکام و فرم بدن نقش دارند و به ما امکان حرکت می دهند. اهمیت دیگر استخوان ها در بدن از این جهت است که از اندام هایی مثل مغز و قلب محافظت می کنند. استخوان ها ذخایر کلسیم و فسفر بدن ما هستند و این ذخایر، در صورت نیاز، در بخش های دیگر بدن هم استفاده می شوند. حفاظت از استخوان ها امری ضروری است. اگر به هر دلیلی بافت های استخوانی آسیب ببینند یا استحکام خود را از دست بدهند، باید فورا برای درمان آنها اقدام کنیم.

سنجش تراکم استخوان یا BMD روشی رایج برای تعیین استحکام استخوان ها و میزان مواد معدنی موجود در آنها است. در مواردی که فردی مشکوک به پوکی استخوان باشد، پزشک آزمایش تراکم استخوان را برای او تجویز می کند. همچنین این آزمایش در مواردی که احتمال شکستن استخوان وجود دارد تجویز می شود.

هزینه سنجش تراکم استخوان

هزینه سنجش تراکم استخوان به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل، امکانات و شرایطی است که یک مرکز درمانی در اختیار شما قرار می دهد و تجهیزاتی است که استفاده می شود. امروزه کلینیک ها و مراکز درمانی زیادی در سطوح مختلف در حال فعالیت هستند. طبیعتاً هزینه سنجش تراکم استخوان در کلینیکی که بهترین امکانات و تجهیزات را به بیماران خود ارائه می دهد بالاتر از یک مرکز درمانی سطح پایین با امکانات محدود است. شهر محل آزمایش هم می تواند در هزینه های شما تاثیر بگذارد. در نظر داشته باشید که سلامتی انسان با هیچ مبلغی قابل معاوضه نیست. پس اگر مبلغی بابت هزینه سنجش تراکم استخوان در یک مرکز درمانی پرداخت می کنید، در عوض کمک بزرگی به سلامت استخوان های خود کرده اید. چراکه نتیجه این آزمایش پزشک شما را از وضعیت سلامت استخوان هایتان آگاه می کند تا بتواند تصمیم درستی بگیرد.

داشتن بیمه می تواند هزینه سنجش تراکم استخوان شما را کاهش دهد. البته نوع بیمه ای که دارید هم مهم است. تعرفه هر بیمه نامه می تواند مبلغی متفاوت از نوعی دیگر باشد.

عوارض ناشی از پوکی استخوان

عوارض پوکی استخوان می تواند تمام ابعاد زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. نکته تاسف بار این بیماری این است که خود را بروز نمی دهد و آرام و تدریجی بافت های استخوانی را به تحلیل می برد. زمانی که این بیماری پیشروی کرد، کوچکترین ضربه می تواند باعث شکستگی شود. شکستگی استخوان لگن یکی از عوارض رایج بیماری پوکی استخوان است. احتمال این بیماری با بالا رفتن سن بیشتر می شود. چرا که مواد معدنی استخوان ها مصرف شده و مواد جدید با سرعتی پایین تر جایگزین می شوند. توصیه می شود قبل از آسیب جدی به بافت استخوان ها، آزمایش تراکم استخوان بدهید. چرا که این آزمایش بهترین راه تشخیص پوکی استخوان است.

اگر آزمایش تراکم استخوان وجود یا احتمال پوکی استخوان را برای شما گزارش داد، سریعا روند درمان را شروع کنید. توجه داشته باشید بازگرداندن استخوان ها به وضعیت بهبودی کامل امری غیر ممکن است. اما لااقل می توان جلوی پیشرفت بیماری و شکستگی های بعدی استخوان را گرفت. توصیه می شود قبل از آنکه به پوکی استخوان مبتلا شوید، به وضعیت استخوان هایتان رسیدگی و توجه کنید. اگر هرگونه نقصان یا علامت هشدار دهنده ای در بافت های استخوانی تان احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید. باید به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

سخن آخر

بسیاری از افراد هزینه سنجش تراکم استخوان را بهانه عدم انجام این معاینه می دانند. این هزینه هرچه قدر هم که باشد، بسیار ارزان تر از عوارض ناشی از مشکلات استخوان تمام می شود. پوکی استخوان، اگرچه با سستی استخوان ها شروع می شود، اما به مرور اندام های دیگر را هم درگیر کرده و مشکلات فراوانی برای فرد بیمار و اطرافیان او به وجود می آورد. زمانی که استخوان ها ضعیف و آسیب پذیر شوند، حتی یک سرفه یا خنده شدید می تواند منجر به شکستگی شود. پوکی استخوان یکی از عوامل مرگ و میر در دنیا است.

 

منبع : رادیولوژی و سونوگرافی ماد

آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن